Masaż sportowy techniki
Masaż sportowy jest jedną z technik manualnych, która w ostatnich czasach bliska jest nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale również osobom amatorsko uprawiającym różne dyscypliny sportowe. Stosowany przez wykwalifikowanych terapeutów masaż sportowy nie tylko potrafi poradzić sobie z kontuzjami, ale również działa wspomagająco podczas budowania tzw. formy. Sportowcy cenią masaż sportowy (znany również jako masaż treningowy) również za właściwości rozluźniające mięśnie oraz poprawiające ich ogólną kondycję. Nie bez znaczenia jest również efekt relaksacyjny, który bardzo często jest pomijany. Należy jednak podkreślić, że ostatni z wymienionych aspektów nie zawsze występuje, m.in. ze względu na intensywność masażu lub też jego przeznaczenie.
Masaż sportowy- techniki i inne przydatne informacje
Masaż sportowy, podobnie jak wiele innych rodzajów masażu, wywodzi się od tzw. masażu klasycznego (nazywany także masażem szwedzkim). To właśnie od niego masaż treningowy zaczerpnął kilka technik manualnych. Techniki masażu sportowego w głównej mierze oparte są na ugniataniu, rozcieraniu, a także bardziej przyjemnemu głaskaniu i oklepywaniu. Cechą różniącą masaż klasyczny od masażu sportowego jest oczywiście intensywność działań wykonywanych przez fizjoterapeutę. W przypadku masażu sportowego intensywność zależna jest nie tylko od woli osoby przeprowadzającej masaż, ale również stanu, w którym znajduje się ciało sportowca.
Regularne wykonywanie masażu sportowego, bardzo często pomaga np. biegaczom w poprawieniu swoich życiowych rekordów. Rozluźnienie mięsni oraz ich odpowiednie przygotowanie przed oraz po treningu pozytywnie wpływa na całościową kondycję sportowca.
Rodzaje masażu sportowego
W masażu sportowym, podobnie jak w innych rodzajach masażu, wyróżnić możemy kilka podtypów, które różnią się pomiędzy sobą intensywnością, przeznaczeniem oraz czasem wykonywania.
Jeden z najpopularniejszych podziałów, dzieli masaż sportowy na:
- Masaż startowy- jego zadanie jest bardzo proste, ma rozgrzać mięśnie, stawy oraz ścięgna przed rozpoczęciem wysiłku. Masaż ten wykonywany jest w krótkim okresie przed startem np. biegacza. Zwyczajowo stosowany jest przed rozgrzewką.
- Masaż przedwysiłkowy- fizjoterapeuta zajmujący się sportowcem wykonuje go każdego dnia przed startem, jednak zawsze po wykonaniu ostatniego masażu treningowego.
- Masaż treningowy- jego zadaniem jest utrzymać ciało sportowca w ciągłej gotowości. W okresie treningowym wykonywany jest w regularnych odstępach czasowych.
- Masaż regeneracyjny- nazywany również masażem powysiłkowym. Oparty na ugniataniu i rozcieraniu zmęczonych wysiłkiem mięśni.
Ostatnim rodzajem masażu sportowego jest tzw. masaż podtrzymujący, który wykonywany jest w okresie pozasezonowych.
Pomimo mnogości podtypów masażu sportowego, w większości oparte są one na tych samych technika manualnych. Zwinny i pomysłowy fizjoterapeuta, oprócz siły własnych dłoni, do wykonywania masażu sportowego wykorzystać może także przedramiona i łokcie.
Masaż sportowy techniki – dla kogo tak, dla kogo nie?
Masaż sportowy, podobnie jak wiele innych procedur fizjoterapeutycznych, posiada zarówno swoje wskazania, jak i przeciwwskazania. W teorii, masaż ten przeznaczony jest dla osób uprawiających (nawet amatorsko) wybraną przez siebie dyscyplinę sportową. W praktyce bardzo często masaż ten wykonywany jest również osobom o niskiej aktywności fizycznej! Należy jednak pamiętać, że w wyżej wspomnianym przypadku, masaż sportowy może wyrządzić więcej szkód, niż przynieść pozytywnych aspektów.
Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do wykonywania masażu sportowego(oprócz braku aktywności fizycznej), należą: przeziębienie, choroby nowotworowe oraz zaburzenia układu krążenia i układu limfatycznego. Masażu sportowego nie zaleca się również osobom po urazach wielonarządowych. Należy o tym bezwzględnie pamiętać!