Masaż sportowy

Masaż sportowy

Wszyscy ci, którzy uprawiają sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko, doskonale wiedzą, jakie korzyści dla ich kondycji, wydolności i zdrowia niesie ze sobą masaż sportowy. Wrocław, Warszawa czy Olsztyn – wszędzie tam rośnie popularność masażu sportowego i to nie tylko wśród osób związanych ze sportem. Korzyści z takiego zabiegu czerpią też zwykli ludzie.

U podstaw masażu sportowego leży masaż klasyczny, a więc techniki wykorzystywane w trakcie zabiegu są podobne. Fizjoterapeuta stosuje ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, czy wyciskanie i kończy zabieg uspokajającym głaskaniem, tak jak to ma miejsce przy innych rodzajach masażu. Podstawową różnicą między zabiegiem o charakterze sportowym i klasycznym jest znacznie większa siła, jaką masażysta musi zastosować w stosunku do pacjenta. Z tego właśnie względu masażu sportowego nie da się pomylić z żadnym innym. Bywa bolesny, a czasem wręcz nieprzyjemny. 

Więcej o przyczynach bólu pleców przeczytacie na naszym blogu pod linkiem tutaj.

Cele masażu sportowego

Masaż sportowy ma przede wszystkim przywracać mięśniom wyjściową sprawność, siłę i odpowiednią masę. Wspomaga regenerację mięśni, poprawia mikrokrążenie i dotlenia skórę. Takie zabiegi najczęściej koncentruje się wokół partii ciała najbardziej narażonych na urazy i kontuzje. Masażysta skupia się głównie na mięśniach nóg, szczególnie łydek, a następnie na mięśniach pośladkowych, odwodzicielach ud i zginaczach bioder. Dobry masaż sportowy jest w stanie pobudzić układ ruchowy przed wysiłkiem sportowym, a potem zniwelować powysiłkowe zmęczenie mięśni.

Rodzaje masażu sportowego

Wśród osób, które na ogół nie mają do czynienia z regularnym sportem, największą popularnością cieszy się masaż powysiłkowy, regeneracyjny, który przywraca ciało do stanu sprzed wysiłku znacznie szybciej niż zwykły, bierny odpoczynek.

Inne formy masażu sportowego, to:

  • masaż podtrzymujący – wykonuje się go zwykle codziennie w okresie treningowym i startowym,
  • masaż startowy – natychmiast rozgrzewa mięśnie i stawy tuż przed wysiłkiem,
  • masaż przedwysyłkowy – przygotowuje do startu i towarzyszy mu także terapia psychologiczna.
Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka