Masaż sportowy

Wszyscy ci, którzy uprawiają sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko, doskonale wiedzą, jakie korzyści dla ich kondycji, wydolności i zdrowia niesie ze sobą masaż sportowy. Wrocław, Warszawa czy Olsztyn – wszędzie tam rośnie popularność masażu sportowego i to nie tylko wśród osób związanych ze sportem. Korzyści z takiego zabiegu czerpią też zwykli ludzie.

U podstaw masażu sportowego leży masaż klasyczny, a więc techniki wykorzystywane w trakcie zabiegu są podobne. Fizjoterapeuta stosuje ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, czy wyciskanie i kończy zabieg uspokajającym głaskaniem, tak jak to ma miejsce przy innych rodzajach masażu. Podstawową różnicą między zabiegiem o charakterze sportowym i klasycznym jest znacznie większa siła, jaką masażysta musi zastosować w stosunku do pacjenta. Z tego właśnie względu masażu sportowego nie da się pomylić z żadnym innym. Bywa bolesny, a czasem wręcz nieprzyjemny. 

Więcej o przyczynach bólu pleców przeczytacie na naszym blogu pod linkiem tutaj.

Masaż sportowy ma przede wszystkim przywracać mięśniom wyjściową sprawność, siłę i odpowiednią masę. Wspomaga regenerację mięśni, poprawia mikrokrążenie i dotlenia skórę. Takie zabiegi najczęściej koncentruje się wokół partii ciała najbardziej narażonych na urazy i kontuzje. Masażysta skupia się głównie na mięśniach nóg, szczególnie łydek, a następnie na mięśniach pośladkowych, odwodzicielach ud i zginaczach bioder. Dobry masaż sportowy jest w stanie pobudzić układ ruchowy przed wysiłkiem sportowym, a potem zniwelować powysiłkowe zmęczenie mięśni. Dodatkowo przyczynia się do poprawy metabolizmu oraz likwidowania skutków przetrenowania.

Zalety masażu sportowego:
  • ochrona przed występowaniem kontuzji i zjawisk patologicznych powstających na skutek przeciążeń treningowych,
  • leczenie urazów oraz kontuzji,
  • utrzymywanie kondycji na wysokim poziomie – w okresie startowym, treningowym, a także w przerwach od aktywności fizycznej,
  • przygotowywanie ciała do intensywnego wysiłku, co ma wpływ na lepsze wyniki sportowe,
  • usuwanie zmęczenia organizmu i minimalizowanie skutków przetrenowania,
  • poprawa krążenia i dopływu produktów odżywczych,
  • rozluźnienie po treningu lub zawodach,
  • skrócenie czasu regeneracji, 
  • oczyszczanie z toksyn,
  • pozytywny wpływ na układ ruchu i pracę układu nerwowego.

Wśród osób, które na ogół nie mają do czynienia z regularnym sportem, największą popularnością cieszy się masaż powysiłkowy, regeneracyjny, który przywraca ciało do stanu sprzed wysiłku znacznie szybciej niż zwykły, bierny odpoczynek.

Inne formy masażu sportowego, to:

  • masaż podtrzymujący – wykonuje się go zwykle codziennie w okresie treningowym i startowym,
  • masaż startowy – natychmiast rozgrzewa mięśnie i stawy tuż przed wysiłkiem,
  • masaż przedwysyłkowy – przygotowuje do startu i towarzyszy mu także terapia psychologiczna.
Sprawdź pozostałe masaże:
Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka

Czas trwania masażu sportowego

Masaż sportowy to rodzaj masażu, którego czas trwania zależny jest nie tylko od miejsca, które masażowi jest poddawane, ale również od podtypu wykonywanego przez profesjonalistę masażu. Najdłużej, bo aż 60 minut powinien trwać masaż treningowy wykonywany około 1-2 godziny po starcie w zawodach lub ciężkim treningu. Nieco krótszy (45 minut) jest masaż podtrzymujący, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie okolice ciała za wyjątkiem klatki piersiowej, brzucha oraz twarzy. Masaż międzystartowy oraz masaż przedstartowy trwają kolejno 15 i 10 minut. Rodzaj masażu, a także jego długość każdorazowo powinien dobierać wykwalifikowany masażysta sportowy.

Prawidłowe i regularne wykonywanie masażu sportowego (każdego z jego typów!) zapobiega kontuzjom u sportowca, a także pozwala ciału na regenerację. Sportowy masaż to także świetna okazja dla sportowca by poznać swoje ciało. Regularny masaż mięśni poprawia nie tylko ich kondycję, ale również dotlenia tkanki.

Intensywność masażu sportowego

Intensywność masażu sportowego powinna być dopasowana zarówno do płci sportowca, jak i jego wieku oraz indywidualnych predyspozycji. Nie bez znaczenia jest również rodzaj uprawianego sportu oraz jego intensywność. Z reguły masaż o mniejszej intensywności zarezerwowany jest dla kobiet oraz osób uprawiających mniej wymagające dyscypliny sportowe. Sportowy masaż o dużej intensywności wskazany jest u mężczyzn i sportowców, którzy uprawiają dyscypliny sportowe o wysokim stopniu ich ciężkości.

By masaż sportowy był efektywny należy pamiętać o przerwach w jego stosowaniu. Regularne, ciągłe (bez przerw) masowanie ciała przyzwyczaja je do bodźców mechanicznych jednocześnie zmniejszając ich wrażliwość na nie. Masażysta powinien o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z osobami uprawiającymi sport w sposób profesjonalny (np. zawodowi siatkarze, piłkarze, windsurferzy itp.). Masaż sportowy można dodatkowo uzupełnić np. hydromasażem. Sportowcy bardzo często decydują się na skorzystanie z tzw. biczy wodnych. Relaks w saunie również pozytywnie wpłynie na regenerację ciała po wysiłku.

Masaż sportowy startowy

Tego typu masaż wykonywany jest na kilka dni przed startem w zawodach. Jego celem jest utrzymanie ciała w gotowości do wysiłku, a także psychiczne przyzwyczajenie zawodnika do startu. Intensywność masażu startowego jest o wiele mniejsza niż w przypadku innych typów masażu sportowego.

Zgodnie z zasadami sztuki masażu, elementy ciała, które będą narażone na największy wysiłek masuje się w sposób bardzo oszczędny i z mniejszą intensywnością.

Masaż sportowy podtrzymujący

Usługi masażu sportowego mogą obejmować m.in. masaż podtrzymujący. Tego rodzaju masaż stosowany jest w okresach pomiędzy sezonami lub w czasie zmniejszonego obciążenia uprawianą dyscypliną sportową. Celem masażu podtrzymującego (nazywanego również masażem kondycyjno-podtrzymującym) jest zachowanie ciała sportowca w stanie pełnej sprawności fizycznej. Masaż tego typu jest elementem tzw. odnowy biologicznej.

Zazwyczaj masaż sportowy typu podtrzymującego stosowany jest w połączeniu z sauną, hydromasażem, czy też innymi działaniami mającymi na celu odnowę, regenerację i przygotowanie ciała do wysiłku. Masaż ten pośrednio zapobiega również kontuzjom.

Masaż sportowy powysiłkowy

Jego celem jest doprowadzeniem w krótkim czasie zmęczonego uprawianiem sportu ciała do stanu sprawności fizycznej. Masaż powysiłkowy wykonywany jest zazwyczaj bezpośrednio po starcie w zawodach lub też po bardzo ciężkim wysiłku fizycznym.

Czas po zakończeniu wysiłku, w czasie którego należy podjąć masaż jest zróżnicowany i zależy od rodzaju dyscypliny sportowej oraz intensywności podejmowanych działań. W przypadku dużych obciążeń (np. biegi na kilkadziesiąt kilometrów) jest to około 1-2 h po zakończeniu wysiłku.

I Ty postaw na masaż sportowy

Wrocław to miasto, w którym bez najmniejszych problemów możemy skorzystać z usługi jaką są sportowe masaże. Wrocław i Spina Sanu to świetny sposób na przygotowanie naszych mięśni do wysiłku, zregenerowanie ich, czy też po prostu zrelaksowanie się po ciężkim tygodniu pracy (w tym również pracy fizycznej!). Bez względu jednak na to, czy wybór padnie na masaż relaksacyjny (Wrocław to naprawdę dobry wybór!), czy też inny rodzaj masażu, warto postawić na profesjonalistę posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Masaż klasyczny oraz masaż leczniczy Wrocław również w swojej ofercie posiada!

Więcej dodatkowych informacji o masażu sportowym

Masaż sportowy to specjalna forma masażu, która jest przeznaczona dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydolność i zwiększyć swoją sprawność fizyczną. Masaż sportowy ma na celu przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego, jak i ich regenerację po nim.

Masaż sportowy może być wykonywany na różne sposoby, w zależności od potrzeb sportowca i jego dyscypliny. Może to być masaż klasyczny, który polega na ugniataniu, rozcieraniu i głaskaniu skóry, mięśni i tkanek podskórnych, co pozwala na rozluźnienie napięcia i bólu mięśniowego.

Masaż sportowy może również obejmować masaż tkanek głębokich, który polega na uciskaniu mięśni i tkanek głębokich, co pomaga w ich rozluźnieniu i uwolnieniu blokad. Może również obejmować elementy masażu izometrycznego, który polega na skurczu mięśni podczas masowania, co pozwala na ich wzmocnienie.

Masaż sportowy może być również dostosowany do indywidualnych potrzeb sportowca. Na przykład, masaż przed startem będzie miał na celu przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego, podczas gdy masaż po treningu będzie miał na celu pomoc w regeneracji mięśni.

Masaż sportowy może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka kontuzji i poprawie ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez rozluźnienie mięśni i tkanek, masaż sportowy pozwala na zwiększenie elastyczności ciała, co zmniejsza ryzyko urazów.

Warto pamiętać, że masaż sportowy powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub masa