Leczenie przepukliny

Leczenie przepukliny i bólu kręgosłupa we Wrocławiu

Przepuklina kręgosłupa to zespół różnych objawów związanych z degeneracją krążków międzykręgowych kręgosłupa. Wyróżniamy przepuklinę odcinka szyjnego, lędźwiowego i piersiowego. 

Nasze dyski chronią kości kręgosłupa przed ocieraniem i amortyzują wstrząsy.  Pod wpływem różnych czynników  tracą elastyczność i stają się słabsze. Może nawet dojść do pęknięcia pierścienia włóknistego i wypadnięcia dysku. Gdy dysk zaczyna uciskać nerw, konieczna jest pomoc lekarza specjalisty, fizjoterapeuty, a w niektórych przypadkach nawet neurochirurga.  

Jakie są przyczyny przepukliny kręgosłupa?

Jedną z przyczyn z nich jest wiek i postępujące zmiany degeneracyjne. Jednak schorzenia kręgosłupa, tj. dyskopatia lub przepuklina mogą występować niezależnie od wieku. Z takimi dolegliwościami będziemy się mierzyć, gdy nie dbamy o postawę ciała lub cierpimy na nadwagę.   Problemy z kręgosłupem pojawiają się u palaczy, ponieważ nikotyna przyczynia się do szybszego procesu niszczenia krążków międzykręgowych.

Do uszkodzenia kręgosłupa może dojść również w wyniku urazów mechanicznych oraz gwałtownych ruchów. Z kolei dyskopatia szyjna to często efekt wysuwania nienaturalnie głowy do przodu podczas pracy przy komputerze. 

 Leczenie chorób kręgosłupa Wrocław

W Spina-Sanus od wielu lat zajmujemy się leczeniem przepukliny kręgosłupa i dyskopatii. Dobór metod leczenia zależy od wieku pacjenta i objawów. Zaliczamy do nich parestezje, rwę kulszową, rwę szyjno-barkową, ból pleców itd. Na początku stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.  Konieczny jest odpoczynek i odciążenie mięśni. 

Kiedy dolegliwości bólowe ustąpią, to wtedy należy wprowadzić fizjoterapię i rehabilitacje. Bardzo ważne są ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, które wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe, grzbietu i brzucha.    Skuteczne w leczeniu przepukliny kręgosłupa są masaże, laseroterapia, krioterapia czy elektroterapia.

Jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie efektów, to wtedy lekarz może podjąć decyzję o operacji, która ustabilizuje kręgi i usunie zmiany zwyrodnieniowe. Obecnie przeprowadza się minimalnie inwazyjne operacje endoskopowe. 

 

Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka