Leczenie skoliozy

Spina Sanus – specjalista w zakresie leczenie wad postawy 

Skolioza jest chorobą przewlekłą, która pojawia się w wieku dziecięcym i u dorosłych. Ma wpływ nie tylko na nasz kręgosłup, ale również na całe nasze ciało. Nieleczona skolioza wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania i problemy  z  krążeniem. Dzięki podjęciu leczenia możemy uniknąć poważnych urazów i operacji. 

Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia kręgosłupa. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do wizyty w Spina Sanus

Więcej o skoliozie na blogu:

leczenie skoliozy

Czym jest skolioza u dzieci i dorosłych?

Skolioza jest mylnie określana mianem bocznego skrzywienia kręgosłupa. W rzeczywistości jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe, które zmienia ustawienie kręgosłupa we wszystkich trzech płaszczyznach. 

Skoliozę rozpoznaje lekarz ortopeda na podstawie badania fizykalnego i zdjęcia rentgenowskiego.  Jeżeli mamy do czynienia ze skoliozą, to kąt skrzywienia widoczny na zdjęciu  w projekcji przednio-tylnej wynosi powyżej 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. 

Rozróżniamy skoliozę czynnościową oraz strukturalną.  W przypadku skoliozy czynnościowej nie stwierdza się utrwalonych zmian w budowie kręgosłupa. 

Skoliozy strukturalne, czyli wrodzone są efektem nieprawidłowej budowy kręgów. Do przyczyn powstawania skolioz strukturalnych zaliczamy aż w 80% przyczyny idiopatyczne. Wskazuje się również na podłoże genetyczne występowania tego schorzenia. 

Objawy skoliozy

Już w trakcie badania fizykalnego można sprawdzić, czy mamy do czynienia ze skoliozą.  U pacjenta widoczne są asymetryczne ustawienie ramion, niesymetryczne wysklepienie klatki piersiowej oraz ogólna asymetria górnej części ciała. U części dzieci występują odstające łopatki, a u dziewcząt cofnięcie jednej piersi. Mogą również wystąpić objawy neurologiczne, do których zaliczymy parestezje, zawroty głowy i bóle pleców.

Ćwiczenia na skoliozę świetnie poprawiają stan chorego. Odpowiednio dobrane i wykonywane pod okiem profesjonalnego rehabilitanta, potrafią czynić cuda.  Chorym zaleca się także aktywność fizyczną, a szczególnie dobre efekty przynosi udział w zajęciach tanecznych lub baletowych w połączeniu z masażem pleców czy masażem rehabilitacyjnym.

Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka

Leczenie i rehabilitacja skolioz Wrocław

W leczeniu skoliozy ważna jest szybka wizyta w gabinecie medycznym i wdrożenie na wczesnym etapie odpowiednich metod leczenia. Zależą one m.in. od rodzaju i wielkości skrzywienia. 

W przypadku niewielkich skolioz stosujemy leczenie zachowawcze.  Ćwiczenia korekcyjne i rozciągające zwiększają siłę, elastyczność i zakres ruchów. Rehabilitacja skoliozy u dzieci i dorosłych to również nauka odpowiednich wzorców ruchowych i samokontroli ustawienia kręgosłupa oraz całego ciała. Przy skoliozach o kącie skrzywienia 25-30 stopni zalecane jest noszenie dopasowanego gorsetu ortopedycznego. 

W przypadku progresji lub braku rezultatów stosuje się leczenie operacyjne, którego celem jest korekcja skrzywienia. Operacja polega na wszczepieniu do kręgosłupa tytanowych śrub, które łączy się podłużnymi prętami. Ich zadaniem jest zbalansowanie tułowia i usztywnienie kręgosłupa.

Rehabilitant i fizjoterapeuta Wrocław – leczenie skoliozy idiopatycznej i wad postawy 

W gabinecie Spina Sanus zajmujemy się leczeniem skoliozy.  Skupiamy się na diagnostyce, dzięki której możemy przygotować plan leczenia. Fizjoterapia i rehabilitacja mogą zdziałać cuda. Terapia manualna, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz masaże rehabilitacyjne zdecydowanie poprawiają stan pacjenta.  Pomagamy zatrzymać progresję choroby, zmniejszyć ból i poprawiamy komfort życia. 

Na konsultacje możesz umówić się pod numerem telefonu 787 210 019.