Leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy kręgosłupa to długotrwały proces. Skolioza u dorosłych i dzieci to deformacja kręgosłupa, który swoim kształtem zaczyna przypominać literę S. Zmiany najczęściej pojawiają się pomiędzy odcinkiem piersiowym i lędźwiowym. Skolioza jest najczęściej efektem niewystarczającej aktywności fizycznej i niewłaściwej pozycji przybieranej podczas siedzenia. I choć skolioza u dzieci występuje nieco rzadziej niż u dorosłych, to w obu przypadkach wywiera niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

U wielu pacjentów skolioza rozwija się bardzo długo, a mimo to nie podejmują oni żadnej formy leczenia, bo nie zdają sobie z tego sprawy. Tymczasem objawy skoliozy są bardzo charakterystyczne. Najczęściej u chorych pojawiają się wystające łopatki, a także można zaobserwować nierówną wysokość ramion i bioder. Pojawia się także różnica w długości nóg. W zaawansowanych przypadkach z jednej strony pleców powstaje garb będący skutkiem nieprawidłowego ułożenia kręgów łączących się z żebrami.

Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia kręgosłupa. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do wizyty w Spina Sanus? Odwiedź nasz blog.

Znając objawy skoliozy, większość osób jest w stanie rozpoznać schorzenie samodzielnie, a wówczas należy podjąć natychmiast leczenie skoliozy. Dzięki temu można ograniczyć, a nawet zatrzymać jej niekorzystny wpływ na organizm oraz poprawić lub przywrócić właściwą postawę.

Rozwinięta skolioza wymaga długotrwałego leczenia, a całkowity powrót do zdrowia bardzo często jest już niemożliwy. Wczesne wykrycie schorzenia i właściwe leczenie skoliozy rokuje bardzo dobrze. Proces leczenia polega na odciążeniu kręgosłupa, gimnastyce leczniczej, odpowiednim dobraniu gorsetów, a w skrajnych przypadkach na interwencji chirurgicznej.

Ćwiczenia na skoliozę świetnie poprawiają stan chorego. Odpowiednio dobrane i wykonywane pod okiem profesjonalnego rehabilitanta, potrafią czynić cuda.  Chorym zaleca się także aktywność fizyczną, a szczególnie dobre efekty przynosi udział w zajęciach tanecznych lub baletowych w połączeniu z masażem pleców czy masażem rehabilitacyjnym.

Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka