Świecowanie uszu

Świecowanie uszu ma swoje korzenie w Azji, choć stosowane było także przez rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Pozwala na dokładne oczyszczenie uszu w naturalny sposób i pomoże z takimi dolegliwościami jak: zapalenie zatok, infekcje górnych dróg oddechowych czy migreny. 

Jak wygląda zabieg świecowania uszu? 

Krótko mówiąc – zabieg świecowania polega na ogrzaniu wnętrza ucha, co pozwala na wyrównanie ciśnienia i skuteczne usunięcie woskowiny. 

Podczas świecowania wykorzystujemy specjalne świece pozbawione knota, które zamiast płonąć stałym intensywnym płomieniem – lekko się żarzą. Świece te powstają z cienkiego płótna (najczęściej lnianego lub bawełnianego) nasączonego woskiem oraz olejkami eterycznymi. Następnie materiał zwija się w formę rurki, która staje się wykorzystywaną w zabiegu świecą. W dolnej części rurki umieszcza się blaszkę, która jest odpowiedzialna za “przekazywanie” ciepła świecy do ucha. 

Jeśli chodzi o działanie – świecowanie uszu wykorzystuje tzw. efekt komina. Zapaloną świecę delikatnie i na niewielką głębokość umieszczamy w uchu. Dzięki temu wytwarza się podciśnienie w kanale usznym – jest to ten sam efekt, co w przypadku dymu z komina. W kanale ucha jest generowane ciepło, a nagrzane powietrze wraz z zanieczyszczeniami wydostaje się ku górze. Terapii towarzyszy przyjemny dźwięk spalania się świecy, który przypomina skwierczenie kominka czy dźwięk palonej świecy z drewnianym knotem. 

Świecowanie uszu – wskazania i przeciwwskazania

Jak każdy zabieg, świecowanie uszu ma swoje wskazania i przeciwskazania. Pomoże w wyrównaniu ciśnienia oraz usunięciu nadmiaru woskowiny, ale niestety nie dla każdego będzie zalecane.

Wszystkich zainteresowanych świecowaniem uszu zapraszamy do kontaktu oraz umówienia wizyty w naszym gabinecie we Wrocławiu.

  • cykliczne bóle i zawroty głowy,
  • niedosłuch i zaburzenia ostrości słuchu,
  • szumienie w uszach,
    zaleganie woskowiny w uszach
  • chroniczne zapalenie zatok,
  • zapalenie spojówek,
    choroby gardła lub migdałków,
  • lekkie przeziębienie,
    zespół przewlekłego zmęczenia,
  • zaburzenia snu,
    nadpobudliwość i nerwowość,
  • problemy z odpornością.

Podczas całego zabiegu pacjent musi leżeć nieruchomo, dlatego świecowanie uszu odradzamy osobom z upośledzoną koordynacją ruchową. Z tego samego powodu nie przeprowadzamy zabiegu w przypadku małych dzieci.

Do innych przeciwwskazań świecowania uszu należą:

  • uczulenie na wosk i produkty pszczelarskie,
    aparaty słuchowe i implanty uszne,
  • choroby związane z nienaturalnymi wyciekami z uszu,
  • uszkodzona błona bębenkowa lub inna część małżowiny usznej,
  • nowotwór tarczycy, szyi lub głowy,
  • gorączka lub podwyższona temperatura,
  • ostre stany zapalne w obrębie głowy.
Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka

Więcej o świecowaniu uszu

Świecowanie uszu, znane również jako konchowanie, jest starożytną metodą leczenia, która polega na wprowadzeniu cienkiej, naturalnej świecy do przewodu słuchowego. Ta metoda ma na celu oczyszczenie przewodów słuchowych z woskowiny i innych zanieczyszczeń, a także poprawienie jakości słuchu i zwiększenie komfortu.

Proces świecowania polega na umieszczeniu świecy w przewodzie słuchowym, a następnie zapaleniu jej końca. Wraz z paleniem się świecy, powietrze w kanale słuchowym jest podgrzewane, co powoduje, że woskowina zmiękcza się i jest łatwiej usunięta. Tym samym, świecowanie pomaga usunąć zanieczyszczenia z przewodu słuchowego, poprawić jakość słuchu, zwiększyć komfort oraz zmniejszyć ryzyko infekcji.

Świecowanie uszu jest bezpieczne i skuteczne, jednak nie jest zalecane dla wszystkich. Przed rozpoczęciem tej metody leczenia, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia dla konkretnej osoby. Na przykład, świecowanie nie jest zalecane dla osób z chorobami ucha, skaleczeniem bądź perforacją błony bębenkowej, a także dla osób, które stosują leki ototoksyczne.

Świecowanie uszu jest dostępne w wielu klinikach i gabinetach specjalistycznych, a także można zakupić świece do samodzielnego użytku. Należy pamiętać, że świecowanie powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność tej metody leczenia.