Masaż rehabilitacyjny

Masaż rehabilitacyjny ma na celu uwolnienie od dolegliwości bólowych oraz ułatwienie i przyspieszenie powrotu do sprawności fizycznej. Masaż dotyczy zwykle wybranych partii ciała, a więc wyróżnić należy masaż kręgosłupa, masaż kończyn dolnych, masaż barków czy głowy. Każdy z nich poprawia komfort życia i przyspiesza powrót do zdrowia.

Masaż rehabilitacyjny leczniczy polega na poddaniu tkanek ludzkiego ciała zewnętrznym bodźcom o podłożu mechanicznym, takim jak: ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, naciskanie i głaskanie. To podstawowe techniki masażu klasycznego, a odpowiednio ułożony scenariusz zabiegu stworzy z nich skuteczny masaż rehabilitacyjny zgodny z jedną z jego odmian.

Punktowy masaż rehabilitacyjny

Masaż punktowy to forma masażu leczniczego, który polega na dotykaniu, uciskaniu i opukiwaniu miejsc znajdujących się na ciele człowieka, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Mowa tu o punktach akupresurowych, które wyróżniają się innymi właściwościami cieplnymi, energetycznymi i biochemicznymi niż reszta ciała. Masaż punktowy tych miejsc, czyli akupresura wpływa na poprawę zdrowia i kondycji człowieka. Szczególnie polecany jest w przypadku uporczywych bólów karku, spowodowanych brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia. Doskonale sprawdza się jako zabieg łagodzący napięciowe i zatokowe bóle głowy, czy też bóle mięśniowe spowodowane zbyt dużym wychłodzeniem.

To typ masażu polegający na zastosowaniu klasycznych technik manualnych, które oddziałują na wszystkie tkanki i istniejące w ich obrębie zmiany chorobowe. Zabieg przeprowadza się bez stosowania środków poślizgowych, czyli potocznie mówiąc „na sucho”. W masażu segmentalnym zastosowanie mają też specjalne chwyty takie, jak śrubowanie, rolowanie, chwyt między kolczysty, podłopatkowy czy przyśrubowanie lewo- lub prawostronne. Ten rodzaj masażu rehabilitacyjnego stosuje się w przypadku:

 

·       pourazowych zmian stawów, kości i mięśni,

·       chorób układu krążenia: nadciśnienie, niewydolność krążenia, stany pozapalne żył i inne,

·       chorób układu nerwowego: neurogenne bóle głowy, nerwobóle, stany pourazowe i pozapalne nerwów obwodowych.

Masaż izometryczny stosuje się u pacjentów dotkniętych częściowym lub znacznym osłabieniem mięśni. Jego celem jest przywrócenie właściwej siły i masy mięśniowej. Dzięki takiemu masażowi poprawia się także krążenie limfy, skóra staje się lepiej ukrwiona i jest znacznie bardziej elastyczna.

Ten rodzaj masażu jest najczęściej stosowany o osób po przebytych urazach i wylewach oraz u tych pacjentów, u których doszło do niedowładu kończyn z innych przyczyn. Zabieg ten przywraca sprawność mięśniom po złamaniach kończyn oraz po długich okresach unieruchomienia kończyn spowodowanych innymi przyczynami. Z masażu izometrycznego chętnie korzystają też sportowcy, ponieważ poprawia on ogólną sprężystość i siłę mięśni.

Najlepszy specjalista od kręgosłupa we Wrocławiu. Wizyta u Pana Aleksandra, po kilkunastu godzinach na SORze była wybawieniem. Pan Olek podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie, nie dość, że poprawnie mnie zdiagnozował, to jeszcze pracując ze mną przez kilka miesięcy spowodował, że mogłam wrócić do pracy i stanąć na nogi, za co jestem mu serdecznie i dozgonnie wdzięczna. Nie spotkałam się z tak empatycznym specjalistą, który poświęca czasu pacjentowi tyle ile go potrzebuje.
opinie o Oleksandr Sawchenko
Małgorzata
Programistka