Blog

Jak leczyć skoliozę u dorosłych?

Skolioza u dorosłych i dzieci to jedno z najczęściej występujących zniekształceń kręgosłupa. Występujące w trzech wymiarach skrzywienie, widoczne może być nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Skolioza u dzieci nie jest mitem, a powszechnie występującą chorobą, której nie możemy w żaden sposób zapobiegać.

Skolioza – przyczyny

Przyczyny skoliozy do dzisiaj nie zostały do końca poznane. W prawie 90 % przypadków skoliozy u dzieci, stwierdza się tzw. skoliozę idiopatyczną. Brak uchwytnej przyczyny tego schorzenia sprawia, że nie istnieją aktualnie żadne potwierdzone wytyczne umożliwiające przeprowadzenie profilaktyki jej występowania. Najczęściej występuje tzw. skolioza piersiowa, jednak w literaturze opisywane są również liczne przypadki innego umiejscowienia skoliozy (niesłusznie nazywanej skrzywieniem bocznym kręgosłupa). Skoliozę, podobnie jak wiele innych wad dziecięcego kręgosłupa można wykryć podczas bardzo prostego badania fizykalnego. Zazwyczaj zauważalne jest asymetryczne ustawienie ramion, niesymetryczne wysklepienie klatki piersiowej, a także ogólna asymetria górnej części ciała. U części dzieci stwierdza się również tzw. odstające łopatki (zazwyczaj jednak z nich jest bardzo odstająca niż druga).

Objawy neurologiczne skoliozy mogą, lecz nie muszą występować. Zazwyczaj pojawiają się one przy znacznego stopnia skrzywieniu kręgosłupa. Do najczęściej występujących zaliczamy m.in. bóle pleców, parestezje kończyn (w szczególności górnych), ogólne osłabienie motoryki górnej części ciała oraz zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Objawy neurologiczne często opisywane są jako skutki nieleczenia skoliozy w odpowiednim wieku- jest to jednak kwestia sporna.

Skolioza u dorosłych – rehabilitacja

Skolioza u dorosłych to schorzenie, które zazwyczaj podlega leczeniu już w wieku dziecięcym. To właśnie wtedy prowadzona jest intensywna rehabilitacja, a także przeprowadzane są różnego typu operacje ortopedyczne. W przypadku tzw. skoliozy dorosłych (rozwijającej się po 20 r.ż.) leczenie może być zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Do uznanych metod leczenia skoliozy zalicza się m.in. kinezyterapię, leczenie przeciwbólowe oraz przeprowadzanie blokad okołokorzeniowych. Istnieje również możliwość przeprowadzania korekcyjnych operacji, polegających np. na usztywnieniu kręgosłupa.

Rehabilitacja oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz masaże rehabilitacyjne mają szansę na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę komfortu życia, jednak nie powodują trwałego wyleczenia skoliozy.

Zobacz również : Masaż sportowy

[ratings]