Blog

Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa to choroba krążka międzykręgowego. Krążek ten zbudowany jest z jądra miażdżystego, otoczonego pierścieniem włóknistym.  Gdy krążek traci swoją pierwotną elastyczność, łatwo się przemieszcza, a zewnętrzny pierścień ulega uszkodzeniu. Krążek, naciskając na unerwiony obszar, wywołuje ogromny ból. Wypadanie dysku – tak popularnie określana jest przepuklina kręgosłupa. I choć najczęściej ta dolegliwość pojawia się u osób, które skończyły czterdzieści lat, to jednak coraz częściej cierpią na nią młodzi ludzie.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

Istnieją dwie podstawowe przyczyny tej choroby. Pierwszą z nich jest nieprawidłowy tryb życia, w którym na co dzień nie istnieje aktywność fizyczna. Długie godziny spędzane na kanapie i za biurkiem oraz otyłość to przepis na to, aby przekonać się, co to jest przepuklina kręgosłupa szyjnego. Z kolei przeciążenie organizmu będące skutkiem podnoszenia zbyt dużych ciężarów jest przyczyną lędźwiowej przepukliny kręgosłupa. 

Objawy i leczenie przepukliny kręgosłupa

Objawy przepukliny kręgosłupa odcinka szyjnego nie należą do przyjemnych. Chorzy odczuwają sztywność karku i ograniczenie możliwości obracania głowy. Ból najczęściej promieniuje od kręgosłupa aż do palców ręki. Czasami zdarza się mrowienie kończyn górnych lub rwa barkowa. Z kolei przepuklina kręgosłupa lędźwiowego manifestuje się bólami w podbrzuszu, które promieniują często aż do kolan. W kończynach dolnych odczuwa się mrowienie, a czasami wręcz niedowład. Zdarza się także wystąpienie rwy kulszowej lub udowej.

Bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa polega na podaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stosuje się szereg zabiegów mających łagodzić dolegliwości i przyspieszać powrót do zdrowia. Do takich zabiegów zalicza się między innymi: masaże, terapie ciepłem, krioterapie czy laseroterapie. Gdy ostra faza choroby ustępuje, fizjoterapeuta dobiera zestaw ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha i pośladków, co może zapobiec pojawianiu się nawrotów choroby.