Blog

Dlaczego bolą plecy?

Ból pleców jest schorzeniem, które jak się szacuje, dotyka każdego z nas przynajmniej jeden raz w ciągu całego życia. Jest to jednak wyłącznie statystyka i zazwyczaj z problemem tym borykamy się nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt razy. Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Objaw ten zazwyczaj występuje niezależnie od wieku, dlatego warto wiedzieć jaka jest jego etiopatogeneza.

Dlaczego bolą plecy? – przyczyny

Bóle pleców możemy podzielić zarówno ze względu na przyczynę ich wystąpienia, jak i umiejscowienie ogniska bólowego. Do najczęściej występujących bólów zaliczamy oczywiście ból w dolnej części pleców (zwykle ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rzadziej odcinka krzyżowego) oraz bóle pleców w ciąży (spowodowane m.in. nadmiernym obciążeniem kręgosłupa przez wzrastający płód). Ponadto bardzo często stwierdza się poranny ból pleców o nieokreślonej lokalizacji, obejmujący bardzo często całe plecy. Ten rodzaj bólu może również współistnieć z tzw. sztywnością poranną (bardzo charakterystyczną, dla niektórych typów chorób tkanki łącznej, tzw. kolagenoz). W praktyce klinicznej wyróżnić możemy również ból pleców na wysokości łopatek (może być spowodowany uszkodzeniami kręgosłupa oraz klatki piersiowej) oraz ból pleców w czasie oddychania (jego powodem mogą być zarówno uszkodzenia kostne, jak i mięśniowe).

Do przyczyń etiologicznych bólu pleców zaliczyć możemy zarówno mikrouszkodzenia, jak i makrouszkodzenia. Stanami sprzyjającymi subiektywnym odczuciom bólowym są również zbyt mała aktywność fizyczna, a także przyjmowanie przez długi okres czasu jednej pozycji ciała (np. podczas pracy przy komputerze). Za ból pleców mogą odpowiadać również wady wrodzone związane z zmniejszoną odpornością mięśni na uszkodzenia oraz przyczyny jatrogenne (spowodowane nieprawidłowym leczeniem innych schorzeń lub pierwotnej przyczyny bólu pleców).

Domowe sposoby na ból pleców – co warto o nich wiedzieć?

Pierwszorazowe wystąpienie bólu pleców zazwyczaj nie skłania nas do wizyty u lekarza specjalisty. W tym przypadku zwykle stawiamy na domowe sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najlepszym z możliwych sposobów są oczywiście ćwiczenia na bolące plecy, ale zazwyczaj ból uniemożliwia nam ich poprawne i regularne wykonywanie. Ćwiczenia na ból pleców warto więc wykonywać również w okresach bezbólowych. Regularne i prawidłowe wzmacnianie mięśni grzbietu przeciwdziała występowaniu epizodów bólowych, a także pozwala na utrzymanie naszej sylwetki w tzw. formie.

Dlaczego bolą plecy pomimo ćwiczeń? Co jednak w przypadku nawracających bólów pleców? Do jakiego lekarza z bólem pleców się udać? Odpowiedzi w tym przypadku może być mnóstwo. Oczywiście możemy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jednak warto również wspomnieć o specjalistach z dziedziny ortopedii oraz traumatologii ruchu. Ich wiedza na pewno pozwoli nam uporać się z uciążliwymi dolegliwościami.

Zawsze w celu sprowadzenia jak bardzo zaawansowane są problemy z kręgosłupem sugerujemy: badanie stawów kręgosłupa i kolejno ćwiczenia na profilaktorze Jewminowa w połączeniu z masażem kręgosłupa.

Zapraszamy również na masaż rehabilitacyjny, a w szczególnych przypadkach na leczenie skoliozy.