Spina Sanus – specjalista w zakresie leczenie wad postawy
Skolioza jest chorobą przewlekłą, która pojawia się w wieku dziecięcym i u dorosłych. Ma wpływ nie tylko na nasz kręgosłup, ale również na całe nasze ciało. Nieleczona skolioza wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania i problemy z krążeniem. Dzięki podjęciu leczenia możemy uniknąć poważnych urazów i operacji.
Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia kręgosłupa. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak przygotować się do wizyty w Spina Sanus?
Więcej o skoliozie na blogu:
Czym jest skolioza u dzieci i dorosłych?
Skolioza jest mylnie określana mianem bocznego skrzywienia kręgosłupa. W rzeczywistości jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe, które zmienia ustawienie kręgosłupa we wszystkich trzech płaszczyznach.
Skoliozę rozpoznaje lekarz ortopeda na podstawie badania fizykalnego i zdjęcia rentgenowskiego. Jeżeli mamy do czynienia ze skoliozą, to kąt skrzywienia widoczny na zdjęciu w projekcji przednio-tylnej wynosi powyżej 10 stopni w płaszczyźnie czołowej.
Rozróżniamy skoliozę czynnościową oraz strukturalną. W przypadku skoliozy czynnościowej nie stwierdza się utrwalonych zmian w budowie kręgosłupa.
Skoliozy strukturalne, czyli wrodzone są efektem nieprawidłowej budowy kręgów. Do przyczyn powstawania skolioz strukturalnych zaliczamy aż w 80% przyczyny idiopatyczne. Wskazuje się również na podłoże genetyczne występowania tego schorzenia.
Objawy skoliozy
Już w trakcie badania fizykalnego można sprawdzić, czy mamy do czynienia ze skoliozą. U pacjenta widoczne są asymetryczne ustawienie ramion, niesymetryczne wysklepienie klatki piersiowej oraz ogólna asymetria górnej części ciała. U części dzieci występują odstające łopatki, a u dziewcząt cofnięcie jednej piersi. Mogą również wystąpić objawy neurologiczne, do których zaliczymy parestezje, zawroty głowy i bóle pleców.
Ćwiczenia na skoliozę świetnie poprawiają stan chorego. Odpowiednio dobrane i wykonywane pod okiem profesjonalnego rehabilitanta, potrafią czynić cuda. Chorym zaleca się także aktywność fizyczną, a szczególnie dobre efekty przynosi udział w zajęciach tanecznych lub baletowych w połączeniu z masażem pleców czy masażem rehabilitacyjnym.