Terapia manualna kręgosłupa to jedna z uznanych metod fizjoterapeutycznych. Jej celem jest odblokowanie stawów i fragmentów kręgosłupa. Jest to metoda holistyczna, która opiera się na solidnych podstawach medycznych. Skupia się na trwałej poprawie stanu zdrowia pacjenta, a nie tylko na doraźnym łagodzeniu dolegliwości. Terapię manualną stosujemy w przewlekłych dysfunkcjach mięśni, stawów i dyskopatii. Jest bardzo ważną częścią rehabilitacji i fizjoterapii w schorzeniach kręgosłupa.
Diagnostyka w terapii manualnej kręgosłupa Wrocław
W terapii manualnej stosuje się diagnostykę różnicową, która polega na stopniowym eliminowaniu źródeł dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Ważnym elementem diagnostyki jest szczegółowy wywiad, w którego trakcie pytamy również o styl życia i problemy natury psychicznej. Leczenie będzie skuteczne, jeśli pacjent obdarzy swojego terapeutę zaufaniem. Przeprowadzamy również badania obrazowe i badania palpacyjne. Sprawdzamy napięcia mięśniowe, bolesność oraz jakość i zakres ruchu.
Leczenie i techniki w terapii manualnej
Pacjent w trakcie terapii musi leżeć w odpowiedniej pozycji na specjalnym stole do wykonywania masażu. Fizjoterapeuta wykonuje dłońmi uciski i pchnięcia w celu przywróceniu kręgów i dysków na właściwe miejsce Manipulacje stawów pomagają odblokować napięte mięśnie i następnie stawy. W terapii manualnej stosuje się różne techniki. Są to masaż poprzeczny, masaż funkcyjny i tkanek głębokich, stretching i neuromobilizacja. Celem technik manualnych jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie lepszej postawy, rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni i ścięgien oraz zwiększenie ruchomości w stawie.
Wskazania do terapii manualnej
Terapię manualną zalecamy w zwyrodnieniach i skrzywieniach kręgosłupa. Jest też to doskonała forma terapeutyczna dla osób z wadami postawy, przy nerwobólach, a także przy niedostatku snu i przemęczeniu. Terapia manualna jest stosowana przy leczeniu chorej łąkotki i rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.