Świecowanie uszu ma swoje korzenie w Azji, choć stosowane było także przez rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Pozwala na dokładne oczyszczenie uszu w naturalny sposób i pomoże z takimi dolegliwościami jak: zapalenie zatok, infekcje górnych dróg oddechowych czy migreny.
Jak wygląda zabieg świecowania uszu?
Krótko mówiąc – zabieg świecowania polega na ogrzaniu wnętrza ucha, co pozwala na wyrównanie ciśnienia i skuteczne usunięcie woskowiny.
Podczas świecowania wykorzystujemy specjalne świece pozbawione knota, które zamiast płonąć stałym intensywnym płomieniem – lekko się żarzą. Świece te powstają z cienkiego płótna (najczęściej lnianego lub bawełnianego) nasączonego woskiem oraz olejkami eterycznymi. Następnie materiał zwija się w formę rurki, która staje się wykorzystywaną w zabiegu świecą. W dolnej części rurki umieszcza się blaszkę, która jest odpowiedzialna za “przekazywanie” ciepła świecy do ucha.
Jeśli chodzi o działanie – świecowanie uszu wykorzystuje tzw. efekt komina. Zapaloną świecę delikatnie i na niewielką głębokość umieszczamy w uchu. Dzięki temu wytwarza się podciśnienie w kanale usznym – jest to ten sam efekt, co w przypadku dymu z komina. W kanale ucha jest generowane ciepło, a nagrzane powietrze wraz z zanieczyszczeniami wydostaje się ku górze. Terapii towarzyszy przyjemny dźwięk spalania się świecy, który przypomina skwierczenie kominka czy dźwięk palonej świecy z drewnianym knotem.
Świecowanie uszu – wskazania i przeciwwskazania
Jak każdy zabieg, świecowanie uszu ma swoje wskazania i przeciwskazania. Pomoże w wyrównaniu ciśnienia oraz usunięciu nadmiaru woskowiny, ale niestety nie dla każdego będzie zalecane.
Wszystkich zainteresowanych świecowaniem uszu zapraszamy do kontaktu oraz umówienia wizyty w naszym gabinecie we Wrocławiu.
- cykliczne bóle i zawroty głowy,
- niedosłuch i zaburzenia ostrości słuchu,
- szumienie w uszach,
zaleganie woskowiny w uszach - chroniczne zapalenie zatok,
- zapalenie spojówek,
choroby gardła lub migdałków, - lekkie przeziębienie,
zespół przewlekłego zmęczenia, - zaburzenia snu,
nadpobudliwość i nerwowość, - problemy z odpornością.
Podczas całego zabiegu pacjent musi leżeć nieruchomo, dlatego świecowanie uszu odradzamy osobom z upośledzoną koordynacją ruchową. Z tego samego powodu nie przeprowadzamy zabiegu w przypadku małych dzieci.
Do innych przeciwwskazań świecowania uszu należą:
- uczulenie na wosk i produkty pszczelarskie,
aparaty słuchowe i implanty uszne, - choroby związane z nienaturalnymi wyciekami z uszu,
- uszkodzona błona bębenkowa lub inna część małżowiny usznej,
- nowotwór tarczycy, szyi lub głowy,
- gorączka lub podwyższona temperatura,
- ostre stany zapalne w obrębie głowy.