Złamania kości są zwykle skutkiem wypadku lub uderzenia. Najbardziej podatne na takie urazy są kości dotknięte osteoporozą lub procesami nowotworowymi. Złamania występują często także u osób, które uprawiają sport, a szczególnie jego ekstremalne odmiany. Niestety kości nie zrastają się z dnia na dzień. To długotrwały proces, który na długo utrudnia normalne funkcjonowanie i dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie – jak przyspieszyć zrost kości po złamaniu?
Etapy zrastania kości
Aby odpowiedzieć na pytanie – jak długo zrasta się kość? – trzeba poznać fazy tego procesu. Tuż po złamaniu rozpoczyna się okres formowania krwiaka, który zazwyczaj trwa kilka dni. Następuje przekrwienie i obrzęk, a wszystko to jest skutkiem enzymów, które są wydzielane przez uszkodzone tkanki. Mniej więcej w ciągu kolejnych 10 dni krwiak wchłania się i powstaje tak zwana ziarnina. W następnym etapie, który trwa około dwóch tygodni, zachodzi unaczynienie ziarniny i wnikanie jej do komórek kostnotwórczych znajdujących się w obrębie złamania. W ciągu kolejnych 5-10 tygodni tworzy się tkanka kostna, która nie posiada jeszcze docelowej wytrzymałości. Dopiero po zakończeniu tego etapu następuje przebudowa tkanek i powstaje właściwa tkanka kostna. Tempo, w jakim następuje zrastanie kości, zależy od miejsca złamania, rodzaju kontaktu odłamów kostnych oraz od wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego.
Zrastanie kości można przyspieszyć za pomocą terapii ultradźwiękowej, która dodatkowo przyspiesza proces gojenia się świeżych złamań. W przypadku złamań bez przemieszczenia można także pokusić się o terapię laserową. Dobre efekty uzyskuje się także dzięki masażom kontralateralnym, które polegają na masowaniu kończyny zdrowej, co powoduje aktywizację przepływu krwi w kończynie chorej.
Na tempo zrastania kości ma wpływ także odpowiednia dieta bogata w białko, wapń oraz witaminę D, która wspomaga przyswajanie wapnia oraz sprzyja mineralizacji kości.