Wszyscy ci, którzy uprawiają sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko, doskonale wiedzą, jakie korzyści dla ich kondycji, wydolności i zdrowia niesie ze sobą masaż sportowy. Wrocław, Warszawa czy Olsztyn – wszędzie tam rośnie popularność masażu sportowego i to nie tylko wśród osób związanych ze sportem. Korzyści z takiego zabiegu czerpią też zwykli ludzie.
U podstaw masażu sportowego leży masaż klasyczny, a więc techniki wykorzystywane w trakcie zabiegu są podobne. Fizjoterapeuta stosuje ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, czy wyciskanie i kończy zabieg uspokajającym głaskaniem, tak jak to ma miejsce przy innych rodzajach masażu. Podstawową różnicą między zabiegiem o charakterze sportowym i klasycznym jest znacznie większa siła, jaką masażysta musi zastosować w stosunku do pacjenta. Z tego właśnie względu masażu sportowego nie da się pomylić z żadnym innym. Bywa bolesny, a czasem wręcz nieprzyjemny.
Więcej o przyczynach bólu pleców przeczytacie na naszym blogu pod linkiem tutaj.
Masaż sportowy ma przede wszystkim przywracać mięśniom wyjściową sprawność, siłę i odpowiednią masę. Wspomaga regenerację mięśni, poprawia mikrokrążenie i dotlenia skórę. Takie zabiegi najczęściej koncentruje się wokół partii ciała najbardziej narażonych na urazy i kontuzje. Masażysta skupia się głównie na mięśniach nóg, szczególnie łydek, a następnie na mięśniach pośladkowych, odwodzicielach ud i zginaczach bioder. Dobry masaż sportowy jest w stanie pobudzić układ ruchowy przed wysiłkiem sportowym, a potem zniwelować powysiłkowe zmęczenie mięśni. Dodatkowo przyczynia się do poprawy metabolizmu oraz likwidowania skutków przetrenowania.
Zalety masażu sportowego:
- ochrona przed występowaniem kontuzji i zjawisk patologicznych powstających na skutek przeciążeń treningowych,
- leczenie urazów oraz kontuzji,
- utrzymywanie kondycji na wysokim poziomie – w okresie startowym, treningowym, a także w przerwach od aktywności fizycznej,
- przygotowywanie ciała do intensywnego wysiłku, co ma wpływ na lepsze wyniki sportowe,
- usuwanie zmęczenia organizmu i minimalizowanie skutków przetrenowania,
- poprawa krążenia i dopływu produktów odżywczych,
- rozluźnienie po treningu lub zawodach,
- skrócenie czasu regeneracji,
- oczyszczanie z toksyn,
- pozytywny wpływ na układ ruchu i pracę układu nerwowego.
Wśród osób, które na ogół nie mają do czynienia z regularnym sportem, największą popularnością cieszy się masaż powysiłkowy, regeneracyjny, który przywraca ciało do stanu sprzed wysiłku znacznie szybciej niż zwykły, bierny odpoczynek.
Inne formy masażu sportowego, to:
- masaż podtrzymujący – wykonuje się go zwykle codziennie w okresie treningowym i startowym,
- masaż startowy – natychmiast rozgrzewa mięśnie i stawy tuż przed wysiłkiem,
- masaż przedwysyłkowy – przygotowuje do startu i towarzyszy mu także terapia psychologiczna.