Masaż tkanek głębokich – popularnie znany także jako masaż głęboki – to jeden z najczęściej wybieranych masaży leczniczych. Jego nazwa może być jednak myląca, gdyż sam masaż nie opiera się wyłącznie na technikach głębokich, lecz na ich połączeniu z technikami mocnymi.
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
W masażu głębokim fizjoterapeuta wykonuje precyzyjne, powolne ruchy pod kątem ok. 45 stopni, używając łokci, przedramion i palców (z pominięciem kciuków). Dzięki temu tkanka miękka jest rozciągana, ale nie bezpośrednio uciskana. Siła i rodzaj wykonywanych ruchów są zawsze dobierane indywidualnie, w oparciu o stan mięśni, występujące schorzenia i reakcje organizmu pacjenta.
Przeciwwskazania do wykonania masażu głębokiego
Z kolei przeciwwskazaniami do masażu głębokiego będą:
- nowotwory,
- infekcje chorobowe,
- zmiany skórne i otwarte rany,
- wady serca (w tym korzystanie z rozrusznika),
- nadciśnienie tętnicze,
tętniaki, - zaburzenia czucia,
- padaczka,
- choroby psychiczne i zakaźne,
- ciąża,
- zaburzenia i choroby krzepliwości krwi.
Gabinet masażu głębokiego – Wrocław
Jeśli cierpisz na utrzymujący się, długotrwały ból mięśni i szukasz skutecznej terapii – zapraszamy na masaż głęboki we Wrocławiu. W naszym salonie oferujemy także inne usługi masażu i fizjoterapii – chociażby masaż klasyczny czy masaż relaksacyjny.
Przy masażu tkanek głębokich ograniczamy, lub wręcz wcale nie stosujemy środków poślizgowych. Wynika to z samej natury masażu, który opiera się na wyjątkowo precyzyjnym i powolnym dotyku. Ta forma terapii wymaga od masażysty doskonałej kontroli nad wykonywanymi ruchami.
Powolne tempo pozwala tkankom na przyzwyczajenie się do nowych warunków, rozluźnienie, wydłużenie i zlikwidowanie zrostów, a finalnie także usunięcie odbiegających od norm wzorców ruchowych.
Głównym zadaniem masażu głębokiego nie jest relaks czy rozluźnienie mięśni, a pomoc w przypadku problemów z fizjologią układów i struktur organizmu.
Pacjent może odczuwać po zabiegu niewielki ból lub tkliwość, ale nie jest to intensywny skutek uboczny i powinien wkrótce ustąpić. Po zakończonym zabiegu zaleca się nawodnienie organizmu, a w razie potrzeby można zastosować okłady z lodu lub nagrzewanie ciała. Warto jednak zaznaczyć iż dotyczy to wyłącznie efektów po zabiegu. Masaż głęboki jest zabiegiem delikatnym i sam w sobie nie jest bolesny, a terapeuta oddziałuje na ciało pacjenta bardzo delikatnie i z siłą dopasowaną do indywidualnego przypadku.
Skutkiem masażu głębokiego będzie zmniejszenia napięć mięśni kręgosłupa i ich rozluźnianie, uśmierzenie bólu, odzyskanie balansu mięśniowego, poprawa funkcji mięśni oraz ukrwienia organizmu, a także zwiększenie ruchomości pacjenta.
Do wskazań wykonania masażu głębokiego należą wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe mięśni oraz wady postawy.
Do najczęstszych dolegliwości, które likwidujemy z wykorzystaniem masażu głębokiego należą:
- rwa kulszowa,
- rwa barkowa,
- sztywność mięśni,
- bóle pachwin,
- napięciowe bóle głowy i
- migreny,
- bóle żuchwy,
- ograniczenia ruchomości,
- pourazowe i pooperacyjne problemy z ruchomością,
- choroby przeciążeniowe (np. łokieć tenisisty),
- choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne,
- schorzenia o charakterze uciskowym.